بازدهی سهام عدالت در بورس بیش از سود بانکی است / ارزش سهام تا ۳۰ درصد جای افزایش دارد

بازدهی سهام عدالت در بورس بیش از سود بانکی است / ارزش سهام تا ۳۰ درصد جای افزایش دارد

[ad_1]

احمد اشتیاقی کارشناس بازار بورس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو درباره فروش سهام عدالت و تاکید دولت بر فروش ۳۰ درصدی از این سهم گفت: بحث فروش سهام عدالت باید از این جنبه بررسی شود که فروش این سهام برای تامین هزینه‌های جاری افراد یا خانوار‌هایی است که جزو دهک‌های پایین و کم‌درآمد جامعه به شمار می‌روند. این خانواده‌ها با فروش سهام عدالت می‌توانند بخشی از گرفتاری‌ها و کسری‌های مالی کنونی خود را برطرف کنند.

وی در این‌باره تصریح کرد: فروش سهام عدالت برای دهک‌های آسیب‌پذیر جامعه، یک فرصت اقتصادی برای جبران بخشی از نیاز‌های روزمره آنهاست. با توجه به قیمت کنونی سهام عدالت که در بازار بورس معامله می‌شود و ارزش ذاتی آن، واقعی است و زیر قیمت بازار نیست، می‌توان گفت ارزش سهام عدالت برای سال جاری تا ۳۰ درصد جای افزایش دارد؛ بنابراین دارندگان سهام عدالت که سهم خود را تا پایان سال نفروشند، می‌توانند از بازدهی ۳۰ درصدی بهره‌مند شوند.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: متاسفانه به دلیل تورم، قیمت دارایی‌ها در ایران هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد، بنابراین افزایش تورم و بالا رفتن قیمت دارایی‌ها یک قاعده همیشگی و ثابت است. از سوی دیگر تمام سهام‌هایی که مشمول طرح “سهام عدالت” می‌شوند در دو سال گذشته رشد چهار برابری قیمت را تجربه کردند، لذا به قدر کافی رشد داشتند؛ بنابراین توصیه می‌شود فقط کسانی که به‌شدت و به ضرورت به پول این فروش نیاز دارند، آن را بفروشند.

اشتیاقی در توضیح وضعیت قبلی و فعلی بازار سرمایه گفت: اگر ابتدای سال ۹۷ یا ۹۸ درباره رشد سهام عدالت یا سایر سهم‌ها پرسیده می‌شد، بیشتر کارشناسان بر این موضوع تاکید می‌کردند که حتی کسانی که نیازمند نقدینگی هستند، یک سال تحمل کنند تا با صد درصد افزایش نقدینگی دارایی‌های خود را به فروش برسانند، اما در حال حاضر با توجه به اینکه قیمت سهام جا ماندگی خود را جبران کرده و به قیمت‌های ذاتی خود نزدیک شده‌اند، اگر فردی نیازمند فروش بود بفروشد، در غیر این صورت فروش مطلوب نیست.

وی درباره اینکه فروش سهام عدالت و پس‌انداز آن در بانک به هیچ‌وجه صرفه اقتصادی ندارد، گفت: کسانی که نیاز چندانی به پول فروش سهام عدالت ندارند، اما برای سپرده گذاری بانکی آن را می‌فروشند، دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند، چون یقینا بازدهی سهام عدالت در بازار سرمایه بیش از ۱۵ درصد سود سپرده بانکی است.

کارشناس بازار سرمایه در آخرین توصیه خود به خانوار‌ها گفت: اگر خانواری در شهرستان با فروش سهم سهام عدالت اعضای خانواده می‌تواند کمک هزینه خرید مسکن خود را تامین کنند و صاحب سرپناه شوند فروش برای این منظور، اقتصادی است لذا برای همه دارندگان سهام عدالت نمی‌توان نسخه واحدی پیچید، اما اگر کسی دنبال فروش برای سپرده‌گذاری بانکی است، به این معناست که با دست خود روز به روز ارزش پولش را کم می‌کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *