تشکیل هسته‌های مسئله محور در دانشگاه‌ها تحولات بزرگی در کشور ایجاد می‌کند

ایجاد هسته‌های مسئله محور در دانشگاه‌ها تحولات بزرگی در کشور ایجاد می‌کند

[ad_1]

علی اصغر فروتن، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد لاهیجان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی سالگرد ارتحال امام (ره) مبحث مهم تحول را مطرح کردند که باید به طور ویژه‌ای به آن پرداخته شود. دانشجویان بسیجی دانشگاه آزاد لاهیجان نیز، پس از مشخص‌شدن ماموریت جدید توسط، ولی امر، پرداختن جدی به این موضوع و گفتمان‌سازی در این باره را در دستور کار خود قرار داده اند که اولین و کوچکترین قدم آنان، شب‌های گذشته در فضای مجازی و در بستر توییتر صورت گرفت. دانشجویان بسیجی، اهمیت بحث تحول در زمینه‌های مختلف را برای مخاطبین خود متذکر شدند.

فروتن تصریح کرد: پس یک مسئله مهم کشور در حال حاضر تحول است. تحول در همه‌زمینه ها. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، زنده ماندن انقلاب به این است که پی‌در‌پی نوآوری داشته باشد. پس در همه زمینه‌ها، حتی در مسائلی که پیشرفت پرسرعت داشته ایم، نباید به این حد بسنده کنیم.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دانشگاه آزاد لاهیجان در ادامه افزود: دانشگاه، بستر مناسبی است برای اینکه عَلَم مطالبه تحول در آن افراشته شود. ظرفیت عظیم دانشجویان و اساتید دغدغه‌مند در سراسر کشور، این امید را به ما می‌دهد که با تشکیل هسته‌های مسئله محور، شاهد تحولات بزرگ و کوچک خوبی در سطح شهرستان، استان و کشور، با نقش آفرینی قشر دانشگاهی باشیم.

وی تصریح کرد:چه اشکالی دارد که مسئله‌ی اصلی هسته‌های مسئله محور، تحول در زمینه‌های مختلف باشد؟ به طور مثال، هسته مسئله محوری از دانشجویان و اساتید صاحب تریبون تشکیل شود که دغدغه اصلی آن، ایجاد تحول در شیوه مطالبات مردم یک شهر از مسئولین آن شهر باشد. اینکه مردم، نسبت به وقایعی که در شهرشان اتفاق می‌افتد، نسبت به زدوبندها، ویژه‌خواری‌ها و … بی‌تفاوت نباشند.

فروتن بیان کرد: بی‌تفاوتی مردم، یک آسیب بزرگ برای جامعه است که نتیجه آن می‌شود حیف و میل بیت المال توسط مسئولین و در مراتب بالاتر، انحراف انقلاب. این هسته‌ها روی این قبیل مسائل، کار فکری کنند، تحقیقات انجام بدهند، روانشناسی کنند، با هسته‌های دیگر شبکه بشوند و همفکری کنند؛ بعد با ظرفیت‌هایی که دارند اعم از فضای مجازی و نشریه و تریبون آزاد و سخنرانی پیش از نماز جمعه و … گفتمان سازی انجام بدهند و اذهان را سوق بدهند به آسیب‌های مسئله مورد نظر، و فواید آن در صورتی که رفع بشود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دانشگاه آزاد لاهیجان همانطور که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند، تحول، امری زمانبر است. وقتی با دستان هدایتگر دانشجویان به عنوان موذنان جامعه و چهره‌های معنوی شهرستان مانند امام جمعه، این دغدغه مردم تا مدتی در سطح بالایی نگه داشته شود، کم‌کم فرهنگسازی ایجاد می‌شود و آرام آرام، می‌توانیم نشانه‌های تحول را در این زمینه‌ها در جامعه نظاره‌گر باشیم. در سایر زمینه‌ها نیز مانند نظام آموزشی، اقتصاد، بهداشت و درمان، خانواده و جمعیت و مسائل اجتماعی نظیر اعتیاد نیز همین طور است؛ چراکه تقریبا در رابطه با تمامی موضوعات ذکر شده، رشته دانشگاهی داریم و از رسالات ما این است که علم را در اختیار حل مسائل جامعه در بیاوریم؛ لذا وظیفه تشکل‌های دانشجویی در این رابطه سنگین است و دانشجویان اگر واقعا به دنبال فعالیت مخلصانه برای انقلاب و درمان درد مردم هستند، بایستی سخن امام بزرگوار را که فرمودند: «انشگاه، مبدا همه‌ی تحولات است» نصب العین خود قرار داده و به حول قوه الهی، آغازگر تحولات اساسی در جامعه شوند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *