//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از مطالبه‌‌گری تا رسیدگی به وضعیت مردم!

[ad_1]

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، هانا چراغی؛* هفته پایانی خردادماه هم گذشت و فعالان دانشجویی کشور در این هفته علاوه بر اینکه پیگیر شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم تحصیلی و مطالبه گری از مسئولان دانشگاهی برای تعیین تکلیف وضعیت برگزاری این آزمون‌ها بودند، از خدمت رسانی به مردم آسیب دیده از کرونا و نیازمندان غافل نشدند.

در این زمینه، دانشگاهیان دانشگاه کردستان در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی خود، در طرح تامین بسته‌های معیشتی برای نیازمندان مشارکت ۷۰۰ میلیون ریال داشتند و این مبالغ در دو نوبت با واریز به حساب و مشارکت غیرنقدی جهت تهیه بسته‌های معیشتی در اختیار سازمان هلال احمر قرار گرفت و بین اقشار آسیب پذیر جامعه و مستمندان و خانواده‌های بی بضاعت توزیع شد.

بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه و جمعی از دانشجویان خیر نیز در این راستا اقدام به توزیع بیش از ۳۴۰ کارت اعتباری ۲۰۰ هزار تومانی بین نیازمندان و خانواده‌های آسیب دیده از ویروس کرونا کردند.

از سویی، مرکز تحقیقات سلامت جامعه با همکاری کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه آزاد اصفهان و بسیج دانشجویی این دانشگاه کارگاه مجازی اصول حفاظت فردی در برابر کرونا در زمان ارائه مراقبت‌های دوران بارداری را ارائه کردند و در این کارگاه مجازی فرزانه غلامعلیان و طیبه حاجیان، اعضای هیات علمی گروه مامایی دانشگاه آزاد اصفهان به ارائه آموزش‌های لازم پرداختند.

 

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

بیشتر بخوانید:از طرفی، تشکل‌های دانشجویی در هفته جاری نسبت به بازه زمانی امتحانات پایان ترم تحصیلی ۹۹-۹۸ نیز اعتراض کردند. تشکل‌ها و انجمن‌های علمی دانشگاه یزد در این راستا در بیانیه‌ای خطاب به لقمانی، رئیس این دانشگاه نوشتند: جناب آقای دکتر لقمانی، دانشگاه باید همراه و همدل دانشجو باشد نه مقابل دانشجو! با توجه به تصمیمات اتخاذ شده، دانشگاه تصمیم دارد امتحانات را در بازه زمانی دو هفته‌ای و به صورت فشرده برگزار کند؛ این مسئله چیزی جز ظلم به دانشجو نیست.

 

 اکیدا خواستار افزایش زمان امتحانات هستیم، حقیقتا اگر مساعدت شود و پایان امتحانات در مردادماه باشد چه اتفاقاتی می‌افتد؟

 

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

شورای صنفی دانشجویان، بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان نیز در نامه‌ای به نجفیان، رئیس این دانشگاه نکاتی را درباره ادامه کلاس‌های مجازی و همچنین برگزاری امتحانات پایان ترم در این دانشگاه بیان کردند و نوشتند: باتوجه به پایش علت عدم حضور برخی از دانشجویان در کلاس‌های آموزش مجازی، نبود زیرساخت‌های مناسب بوده است. به همین درخواست می‌شود که با امتحانات این دسته از دانشجویان با اغماض برگزار شود.

بیشتر بخوانید:با پیگیری‌های دانشجویان، تاریخ برگزاری بسیاری از دانشگاه‌های کشور نیز تعیین شد و دانشجویان از بلاتکلیفی درآمدند. به طوری که مدیرکل آموزش دانشگاه علوم پزشکی کرمان از برگزاری امتحانات تمامی دانشجویان این دانشگاه به غیر از دانشجویان دندانپزشکی از اول تا ۳۱ مرداد خبر داد و ستاد آموزش مجازی دانشگاه آزاد لرستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تمامی امتحانات پایان ترم نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۹۸ این دانشگاه به صورت مجازی در بستر سامانه سیدا (ویژه واحد خرم آباد و مراکز تحت پوشش) و LMS (ویژه واحد‌های بروجرد، الیگودرز، دورود و آموزشکده‌های سما خرم آباد و بروجرد) در سطح استان برگزار می‌شود و تمامی امتحانات لغو شده از ۲۴ تا ۲۹ خرداد در همان ساعات مقرر به تاریخ ۲۱ تا ۲۵ تیرماه انتقال پیدا می‌کند.

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از مطالبه‌گری از نمایندگان مجلس تا رسیدگی به وضعیت غیزانیه و اندیمشک!

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ایلام نیز اعلام کرد، با توجه به اینکه همچنان شاهد شیوع ویروس کرونا هستیم و احتمال خطر انتقال این ویروس در زمان بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی وجود دارد، در راستای حفظ سلامت دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه قرار است تمامی امتحانات پایانی نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۹۸ دانشگاه برای تمامی مقاطع تحصیلی به صورت مجازی برگزار شود.

 

شورای آموزشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که امتحانات پایانی نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۹۸ این دانشگاه به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

 

دانشگاه آزاد استان مرکزی نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در این استان از ۲۴ تا ۲۹ خرداد برگزار نمی‌شود و این امتحانات از ۲۱ تا ۲۶ تیر براساس زمان بندی اولیه برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:البته فعالان دانشجویی، در هفته جاری از مسائل شهری و مطالبه گری از مسئولان استانی و کشوری نیز غافل نشدند و در بخش‌های مختلف به مطالبه گری از مسئولان پرداختند. قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن کردستان در این راستا، در نامه‌ای خطاب به نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، نوشت: خواستاریم که با تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه‌ای به چشم انداز سال ۱۳۹۹ که توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده جامه‌ی عمل بپوشانیم.

 

۱۶ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی نیز در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نوشتند: درخواست داریم به صورت ویژه به ابعاد مختلف فساد در صندوق‌های بازنشستگی ورود کرده و پیگیر افاضات رئیس صندوق بازنشستگی کشوری باشید.

همچنین، ۲۴ دفتر بسیج دانشجویی استان هرمزگان در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور پیرامون وضعیت قرمز این استان از نظر شیوع ویروس کرونا، نوشتند: چرا با اینکه هرمزگان در وضعیت قرمز بلکه فراتر از قرمز قرار گرفته، محدودیت‌های بیشتری وضع نمی‌شود؟ چرا از منابع مالی در اختیار دولت در مبارزه با کرونا میزان درخور توجهی به هرمزگان اختصاص نمی‌یابد؟

 

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی شهرستان گرمسار نیز طی نامه‌ای به نماینده مجلس این شهر مطالبی را در راستای کمک به رفع مشکلات استان به وی متذکر شد و نوشت: علاوه بر اعلام به آمادگی برای کمک به ایجاد وحدت بیشتر در شهرستان و حل مشکلات، اعلام می‌کنیم که در این فرصت چهارسالی که شما عهده دار این مسئولیت خواهید بود به عنوان قشر دانشجو پا به پای شما خواهیم آمد و اعمال انقلابی و تلاش‌های دلسوزانه شمارا حمایت و تشویق و درصورت مشاهده مشکل در عملکرد، دلسوزانه نقد خواهیم کرد و تذکر خواهیم داد.

بسیج دانشجویی دانشگاه مراغه نیز در نامه‌ای به پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از مشکلات اساسی که در این استان در سال‌های اخیر ایجاد شده، بیان کرد که وقتی پای افراد قدرتمند و صاحب نفوذ در میان است، مسئولان به هر دلیل نامعلوم از انجام وظایف خود سرباز می‌زنند.

بیشتر بخوانید:در هفته جاری، قرارگاه دانشجویی صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد، در نامه‌ای به محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، از وی دعوت کردند تا برای پاسخگویی به دانشجویان درباره پروژه کمربند جنوبی در دانشگاه حاضر شود.

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

مشهد، دومین کلان شهر کشور است؛ جمعیتی بیشتر از سه میلیون نفر دارد و آمار رسمی می‌گوید که سالانه بیش از ۲۰ میلیون زائر به این شهر سفر می‌کند. مشهد تنها شهر کشور است که نزدیک به نیمی از جمعیت آن را حاشیه نشینان تشکیل می‌دهند. این می‌تواند به معنی جذب مهاجر به شهر باشد و هم نشانه بی برنامگی برای توسعه شهری در مشهد باشد. این بی برنامگی از ناآشنایی با شهر مشهد و کارکرد آن نشأت می‌گیرد. نمونه‌های مختلفش را هم در سیاست‌های مختلف مدیران شهری و استانی در مشهد می‌توانیم ببینیم؛ از بلایی که سر بافت اطراف حرم مطهر آمده تا آنچه این روز‌ها بر سر ارتفاعات جنوبی مشهد دارد رخ می‌دهد. شهرداری مشهد به تازگی از پروژه «کوه پارک» خبر داده که بخشی از ارتفاعات جنوبی مشهد را شامل می‌شود، اما سوال اصلی اینجاست که آیا این پروژه هم بدون مطالعات زیست محیطی اجرا شده است؟

بیشتر بخوانید: 

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

اما اکنون با اینکه از انتهایی‌ترین نقطه خیابان امام رضا (ع) گنبد طلا دیده می‌شود، اما دیگر خاطره کودکی دهه شصتی‌های پایین شهری مشهد که در میدان فجر می‌نشستند و از دور حرم را می‌دیدند، تکرار نمی‌شود. تراکم ساختمان‌های مرتفع در اطراف حرم باعث شده است تا دیگر گنبدطلا به عنوان نماد اصلی بافت اطراف حرم به چشم نیاید. این تغییر را می‌توان زاییده افکار درهم و برهم برای توسعه شهری مشهد دانست.

بیشتر بخوانید:هفته گذشته خبر آبرسانی به روستای حسین آباد نیشابور در رسانه‌ها منتشر شد. حسین آباد، روستایی با جمعیت حدود ۲۰۰ خانوار است و از توابع نیشابور است. رسانه‌ها اعلام کردند که آب این روستا ۲۰ روز قطع شده است. هرچند پس از انتشار این خبر، بلافاصله مسئولان دست به کار شدند و آب این روستا وصل شد، اما برخی فعالان دانشجویی با حضور در حسین آباد متوجه شدند، مشکل اصلی مردم این روستا، آب کشاورزی است.

امیرمحمد مروی، مستندساز و فعال دانشجویی در اینستاگرام خود درباره این روستا نوشته است: در این روستا دو مشکل آب وجود دارد؛ یکی مشکل آب آشامیدنی که در خبر‌ها آمده بود و یکی مشکل آب کشاورزی که در خبر‌ها نیامده بود و از قضا به گفته اعضای شورا، مشکل دوم جدی‌تر است. تمام زمین‌های این روستا قبلا وقف امام رضا (ع) شده و اکنون تمام زمین‌های آن از موقوفات آستان قدس است. گویا آستان قدس رضوی این زمین‌ها را تنها به ۵۰ خانوار واگذار کرده است.

بیشتر بخوانید:ماجرای دپوی پسماند‌ها در استان مازندران، موضوع دیگری بود که در هفته جاری مطرح شد. کمتر از یک سال پیش بود که اعتراضات مردم روستا‌های «کردمیر» و «تلمادره» مازندران به سوژه رسانه‌ها تبدیل شد. ماجرای دپوی زباله در این مناطق از سال ۸۴ آغاز شد؛ کارگران شهرداری ساری زباله‌های این شهر را به نقاطی دور از مرکز استان برده و می‌سوزاندند. شهرداری ساری در ابتدای امر قراردادی با مردم منطقه چهاردانگه و روستا‌های مورد نظر امضا کرد که این اتفاق (دپوی زباله) بیشتر از سه ماه در آنجا زمان نخواهد برد!

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

اما با وجود گذشت ۱۵ سال، نه تنها دستگاهی برای زباله سوزی تهیه شده، بلکه منطقه دپوی زباله‌ها نیز تغییری نکرده است. به گفته افراد محلی، تجمع روستائیان چهاردانگه ساری برای جلوگیری از انتقال و دپوی زباله در این منطقه با ورود نیرو‌های انتظامی و یگان ویژه به خشونت کشیده شد و متاسفانه تعدادی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید://فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

صید ترال در دریای مکران موضوع دیگری بود که در هفته جاری مطرح شد و فعالان دانشجویی استان سیستان و بلوچستان نسبت به آن واکنش نشان دادند و این روش را بی رحمانه‌ترین روش برخورد با دریا دانستند.

بیشتر بخوانید:آخرین وضعیت حفاظت از معدن آلبلاغ شهرستان اسفراین نیز موضوع دیگری بود که در هفته جاری به آن پرداخته شد. طاهر رستمی، فرماندار اسفراین در این باره می‌گوید: تیم حفاظتی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از روز جمعه با استقرار در محل معدن آلبلاغ این شهرستان، حفاظت از این منطقه معدنی را عهده‌دار شد. این تیم به مدت یک ماه در محل مذکور مستقر خواهد بود تا اینکه پروسه مناقصه تیم حفاظتی که باید به صورت دائم در منطقه حضور داشته باشد، به پایان برسد و آن تیم در معدن حضور یابد. شرکت ایمیدرو با همکاری شرکت آلومینای ایران (مستقر در جاجرم) از چند روز گذشته کار مسدود کردن دهانه تونل‌های حفر شده توسط حفاران غیرمجاز در این منطقه معدنی را، که تاکنون بار‌ها دچار ریزش شده و چند نفر را به کام مرگ کشیده است، آغاز کرده که تا چند روز آینده به اتمام خواهد رساند. قرار بود که سال گذشته مسدودسازی دهانه تونل‌های حفر شده در منطقه آلبلاغ توسط شرکت آلومینا انجام شود که به دلیل مشکلات جوی و مقدور نبودن حمل ماشین آلات سنگین به این منطقه انجام نشد.

بیشتر بخوانید:دادگاه‌های مفسدان اقتصادی در حال انجام است و امید‌های زیادی برای مجازات آن‌ها در دل جامعه وجود دارد. از آن کارمند ساده شهر مرزی گرفته تا یک کاسب در بازار تهران. همه بارقه‌های امیدی در دل خود را می‌پرورانند تا شاید ریشه برخی فساد‌های مالی و اداری خشکانده شود. اما گروه‌های دیگری نیز هستند که ممکن است آنچنان از جزئیات اخبار آگاهی نداشته باشند. آن‌ها شنیده‌اند فردی بر مسند ریاست قوه نشسته که سعی دارد جلوی فساد‌ها بایستد.

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

یکی از این گروه‌ها، مردم روستای دوین از توابع شهرستان شیروان خراسان شمالی است. مردمی که هرچه سعی کردند حقشان را بگیرند، اما نتوانستند. روستائیان دوین آخرین راه را نیز برای زنده کردن حقشان طی کردند. آن‌ها نه به فرماندار و مدیرکل‌ها امیدی داشتند و نه به استاندار و دادستان. آن‌ها شکایت خود را مستقیماً از رئیس قوه قضائیه پیگیری کردند.

بیشتر بخوانید:ناگفته نماند که فعالان دانشجویی استان لرستان نیز در هفته جاری به موضوعات مختلفی پرداختند و بررسی جزئیات اعتراضات مردمی روستای «برخوردار» یکی از این موارد بود. در ادامه این فعالیت ها، فعالان بسیج دانشجویی استان لرستان، ضمن بازدید از کارخانه شن و ماسه روستای «برخوردار» و ارتباط بیشتر با مردم این روستا، دیدار‌های مفصلی که هر کدام چند ساعتی به طول انجامید با بهمنی، فرماندار پلدختر و رئیس شورای تأمین شهرستان نورآباد و حجت الاسلام جمیاری، امام جمعه نورآباد و سرهنگ دالوند، فرمانده سپاه این شهرستان داشتند.

بیشتر بخوانید: 

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

پیگیری اعتراضات کارگران فضای سبز شهرداری خرم آباد نیز مسئله دیگری بود که فعالان دانشجویی استان لرستان به آن ورود کردند.

بیشتر بخوانید://فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از مطالبه‌گری از نمایندگان مجلس تا رسیدگی به وضعیت غیزانیه و اندیمشک!

فعالان دانشجویی استان کرمانشاه نیز همچنان پیگیر ماجرای خودسوزی جانباز ۱۵ درصد کرمانشاهی، هستند و در این راستا، در هفته جاری شوراى تبیین مواضع بسیج دانشجویى کرمانشاه در نامه اى خطاب به مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، خواستار ارائه نتایج تحقیقات علت خودسوزی جانباز ۱۵ درصد مقابل این اداره با ذکر مستندات به عموم مردم با قید فوریت و دقت و اجراى عدالت شد.

بیشتر بخوانید: 

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

البته ماجرای تخریب خانه‌های حاشیه نشین شهرک فدک کرمانشاه، مسئله دیگری است که از سوی فعالان دانشجویی این استان مورد پیگیری قرار گرفته و همچنان این فعالان دانشجویی خواستار شفاف سازی ابعاد مختلف این موضوع هستند.

بیشتر بخوانید: 

فعالان دانشجویی خوزستان در هفته جاری به موضوعات مختلفی از قبیل بی آبی مناطق مختلف استان و علت خودکشی کارگر میدان نفتی یادآوران و… پرداختند و برای پیگیری این مسائل در مناطق مختلف حضور پیدا کردند.

بیشتر بخوانید:فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خوزستان ۲۶ خردادماه از بخش غیزانیه نیز بازدید میدانی داشتند تا در جریان وضعیت آبرسانی در این منطقه قرار گیرند. چرا که ۲۴ خردادماه، فاز اول طرح آبرسانی به غیزانیه با حضور غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به بهره برداری رسیده بود.

//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از رسیدگی به وضعیت غیزانیه و مناطق محروم تا مطالبه گری از نمایندگان مجلس!

مرتضی جمشیدپور، دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خوزستان در حاشیه این بازدید، گفت: ۲۶ خردادماه است و مقابل تاسیسات آبرسانی شهدای سلامت صفیره هستیم. استاندار خوزستان ۲۴ خرداد اعلام کردند آبرسانی ۲۴ ساعته و پایدار در تعدادی از روستا‌های این منطقه انجام شده، اما اکنون شاهدیم که آبرسانی صورت نگرفته و حتی روستای صفیره نیز در بی‌آبی به سر می‌برد!

بیشتر بخوانید://فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از مطالبه‌گری از نمایندگان مجلس تا رسیدگی به وضعیت غیزانیه و اندیمشک!

از طرفی، بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز در نامه‌ای خطاب به صادق حقیقی پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان پیرامون افتتاح فاز اول طرح آبرسانی به بخش غیزانیه، نوشت: اسامی روستا‌هایی که در فاز اول، آبرسانی به آن‌ها صورت گرفته است را اعلام بفرمایید تا با حضور میدانی جنبش دانشجویی و فعالین رسانه، خدمات صورت گرفته به افکار عمومی نشان داده شود.

بیشتر بخوانید:تیتر جمعه//فعالان دانشجویی در هفته پایانی خردادماه چه کردند؟ / از مطالبه‌گری از نمایندگان مجلس تا رسیدگی به وضعیت غیزانیه و اندیمشک!

پروژه بی سرانجام مترو اهواز نیز موضوع دیگری بود که در هفته جاری مورد انتقاد فعالان دانشجویی استان خوزستان قرار گرفت. از سویی، اعتراضات کارگری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه موضوع دیگری بود که در هفته پایانی خردادماه در استان خوزستان شاهد آن بودیم.

بیشتر بخوانید: 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *