ارائه قطعنامه ضدنژادپرستی به سازمان ملل توسط کشور‌های آفریقایی، ایران و فلسطین

ارائه قطعنامه ضدنژادپرستی به سازمان ملل توسط کشور‌های آفریقایی، ایران و فلسطین

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، کشور‌های آفریقایی روز جمعه پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داده و تحقیق درباره نژادپرستی سازمان‌یافته در آمریکا و دیگر کشور‌ها را خواستار شدند.

به نوشته خبرگزاری «اسوشیتد پرس» این قطعنامه از سازمان ملل می‌خواهد کمیسیونی تحقیقاتی تشکیل دهد که وظیفه‌اش ارائه گزارش به دفتر رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل است.

در این پیش‌نویش آمده است، هدف اجرای این قطعنامه «سهیم شدن در مسئولیت و جبران خسارت برای قربانیان» در آمریکا و دیگر کشور‌های جهان خواهد بود.

ایران و فلسطین نیز در حمایت از این قطعنامه آن را امضا کرده و در کنار کشور‌های آفریقایی، «ادامه تبعیض نژادی و اعمال خشونت» توسط مجریان قانون علیه آفریقایی‌تبار‌ها را محکوم کردند.

حدود سه هفته پیش «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس شهر «مینیاپولیس» به قتل رسید. فلوید پیش از مرگش به افسر پلیسی که زانویش را روی گردن او گذاشته بود می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد.

انتشار فیلم مربوط به این حادثه به سرعت در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها منتشر شد و تظاهرات گسترده ضدنژادپرستی و خشونت پلیس را در سرتاسر آمریکا به دنبال داشت.

این اعتراضات رفته رفته به دیگر کشور‌های جهان نیز کشیده شد و شهروندان در برخی شهر‌های جهان، مجسمه‌ها و نماد‌های نژادپرستی و برده‌داری را تخریب کردند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *