بررسی راهبرد‌ها و رویکرد‌های مراسم اربعین ۹۹

بررسی راهبرد‌ها و رویکرد‌های مراسم اربعین ۹۹

[ad_1]

با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت صورت گرفت؛

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، نشست کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز در سازمان حج و زیارت برگزار شد.

در این جلسه که حجت الاسلام حمید احمدی رئیس و اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و آقای احمد محمدی فر دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی حضور داشتند راهبرد‌ها و رویکرد‌های اربعین ۹۹ بررسی و شرکت کنندگان درباره وضعیت پیش رو و برنامه‌های آینده با توجه به شیوع ویروس کرونا درجهان به تبادل نظر پرداختند.

حجت الاسلام نواب در این نشست طی سخنانی به بیان آثار شیوع بیماری کرونا و مشکلاتی که ایجاد کرده است پرداخت و از اربعین به عنوان یک فرصت طلایی نام برد که عشق به امام حسین (ع) و اهل بیت در اختیار پیروان مکتب حسینی قرار داده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: از این فرصت باید جامع و کامل بهره برد ودر برنامه ریزی‌ها شعور، درک و شور حسینی محور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هرسال باید برای مراسم اربعین یک الگو و برنامه جهت فهم عمومی و استفاده افراد طراحی و ارائه شود، اظهار داشت: اربعین آینده نخستین اربعینی است که بدون حضور سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی برگزار خواهد شد لذا باید برنامه و تدبیر مناسب برای آن اندیشیده و طراحی شود.

حجت الاسلام نواب در ادامه سخنان خود توصیه‌های هفت گانه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب را برشمرد و مراسم اربعین را فرصت بسیار مناسبی برای طرح و توجه دادن به این توصیه‌ها دانست.

وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) می‌فرماید: العِلمِ لِقاحُ المَعرِفَةِ- فراگیری دانش، معرفت را بارور می‌کند، افزود: علم و پژوهش به عنوان یکی از رویکرد‌های اصلی برنامه‌های اربعین باید در اولویت قرار گیرد.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین به شعار حج امسال”حج، معنویت، همبستگی و اقتدار اسلامی، اشاره کرد و گفت: محور‌های این شعار با توجه به سخنان و رهنمود‌های مقام معظم رهبری استخراج شد و شما نیز با توجه به مخاطبینی که دارید هرسال می‌توانید با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب شعاری را انتخاب و برجسته کنید.

وی در عین حال گفت: وزیر حج عربستان حضور در مراسم حج را برای زائرانی که در عربستان نیستند منتفی اعلام کرده است و بنابراین مسلمانان از کشور‌های مختلف امسال به عنوان زائر بیت الله الحرام به سرزمین وحی اعزام نخواهند شد.

وی در ادامه خطاب به حاضران گفت: برجسته کردن محور‌هایی همچون سبک زندگی، اقتصاد، عزت ملی، معنویت، اخلاق و… می‌تواند در بین مخاطبان مراسم اربعین تأثیرگذار بوده و در سطوح مختلف توجه‌ها را جلب کند.

حجت الاسلام نواب همچنین به شعار‌ها و اشعاری که در دوران دفاع مقدس بر روی لباس رزمندگان نقش بسته بود اشاره کرد و گفت: در این ایام بر روی لباس خدمتگذاران سلامت نیز که در مراکز درمانی از بیماران کرونایی مراقبت می‌کردند نمونه این شعار‌ها و رباعیات دیده می‌شود که در جای خود تأثیرگذار است و فضای ارتباط این عزیزان با حق تعالی را در اذهان تداعی می‌کند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه از کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین خواست به معرفی برخی یاران امام حسین (ع) که تأثیرگذار و از خصلت‌های اخلاقی والایی برخوردار بودند، ولی در تاریخ به آن‌ها کمتر اشاره شده است بیشتر بپردازند و این شخصیت‌ها را برجسته کنند.

وی با اشاره به وضعیت بیماری کرونا درعراق از جمله شهر‌های کربلا و نجف، اظهار داشت: همانطور که در مورد حج با حضور کارشناسان؛ سناریو‌های مختلف طراحی شد و آمادگی برای اعزام زائران به حج با هر ظرفیتی وجود داشت برای اربعین نیز باید این برنامه ریزی انجام شود تا در زمان خود تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

وی افزود: کمیته آموزشی و فرهنگی اربعین و دیگر کمیته‌های ستاد مرکزی اربعین باید با یکدیگر تعامل داشته و موکب‌ها نیز برای چگونگی فعالیت با توجه به شرایط پیش رو آمادگی لازم را داشته باشند.

گفتنی است نمایندگان بیش از بیست دستگاه و نهاد مذهبی، فرهنگی، اطلاع رسانی، دانشگاهی، دولتی و مردم نهاد عضو کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی هستند. همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا درجهان و تحت تأثیر قرارگرفتن برگزاری اجتماعات مختلف، در بیش از ده کارگروه وابسته به این کمیته سناریو‌های مختلف و برنامه‌های آینده درخصوص مراسم اربعین حسینی در ماه‌های گذشته مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *