captcha

کرونا در روز‌های سرد سال بدتر از فصل گرما خواهد بود

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علی پیرصالحی، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ اظهار کرد: با شیوع کرونا از اوایل اسفندماه با موج گسترده اپیدمی این بیماری مواجه بودیم و در ادامه با اجرای تمهیدات پیشگیرانه و توجه به پروتکل‌های بهداشتی آمار مبتلایان به پایین‌ترین حد خود رسید.

وی با اشاره به گسترش شیوع کرونا در روز‌های اخیر، افزود: در حال حاضر با عادی تلقی کردن شرایط از سوی مردم و مسئولان در بسیاری ازبخش‌های بیمارستان‌ها شاهد موج گسترده شیوع این بیماری هستیم.

وی با تاکید بر اینکه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ناگزیرند بیمارانی غیر از بیماران کرونایی را پذیرش کنند، خاطرنشان کرد: بخش درمان ناگزیر باید به حالت قبلی خود بازگشته و درمان‌های دیگر را در بالاترین سطح به مردم ارائه دهد.

این متخصص بیماری‌های داخلی، افزود: در اسفندماه بیشترین ظرفیت بیمارستان‌ها به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافت، ولی در حال حاضر نمی‌توانیم از سایر بیماران غفلت کنیم به طور مثال بیماران مبتلا به سرطان و یا فردی که دچار سکته قلبی شده باید خدمات اورژانسی را دریافت کند.

پیرصالحی ضمن ابراز تاسف از بالارفتن تعداد مبتلایان و در ادامه افزایش مرگ و میر‌های ناشی از کرونا خاطرنشان کرد: طولانی شدن و مزمن شدن سیر اپیدمی کرونا باعث شده تا مردم نکات ایمنی را مورد توجه قرار ندهند.

وی نتیجه سفر، رفت و آمد‌های غیر ضروری و عدم توجه به توصیه‌های بهداشتی را مهمترین عامل افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ دانست و گفت: با گرم شدن هوا و میل مردم به رفتن به مسافرت و تردد در سطح شهر بسیاری از بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونایی شده است.

این متخصص داخلی اظهار کرد: هر چه از زمان اپیدمی کرونا می‌گذرد، علائم بیماری کرونا با شکل‌های مختلف بروز می‌کند چرا که ویروس به صورت طبیعی دچار تغییرات می‌شود بنابراین ممکن است علائم بیماری در برخی بیماران شدیدتر و در برخی با شدت کمتری نمایان شود.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری تنفسی همچنان از مهمترین نشانه‌ها و عوارض ابتلا به کروناست.

پیرصالحی با تاکید بر اینکه کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد، افزود: اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی مواجه باشیم قطعاً در فصل‌های سرد سال و همزمانی کرونا و آنفولانزا با مشکلات جدی تری روبرو خواهیم بود و نسبت به قبل شاهد بحران شدیدتر و پیچیده تری خواهیم بود.

وی توصیه کرد: با رعایت توصیه ها‌ی بهداشتی، سفر نرفتن و کاهش تردد و رفت و آمد می‌توان اپیدمی کرونا را به میزان قابل توجهی کنترل کرد.

پیرصالحی، پرهیز از تجمعات غیرضروری را خواستار شد و افزود: عروسی، عزا و مراسم‌هایی که بصورت اجتماعی برگزار می‌شود باید به طور کلی تاپایان ریشه کنی کووید ۱۹ لغو شود.

وی با اشاره به اینکه دولت‌ها و مردم ناگزیر هستند برای برطرف کردن احتیاجات ضروری زندگی عادی داشته باشند توضیح داد: در تمام دنیا فعالیت‌ها تقریباً به حالت عادی برگشته، به هیچ عنوان نمی‌توان مردم را مجبور کرد که در خانه‌ها حبس شوند، ولی مردم می‌توانند زمانیکه از منزل خارج می‌شوند با تمهیدات ویژه در اجتماع حضور پیدا کنند.

پیرصالحی در ادامه توجه به اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را راه حل مناسبی برای مبارزه با کرونا دانست و ادامه داد: قطعاً یکسال مسافرت نرفتن و رعایت ملاحظات بهداشتی صدمه‌ای به فرد وارد نمی‌کند، ولی نادیده گرفتن توصیه‌ها انجام رفتار‌های مخاطره آمیز می‌تواند به شدت مردم و جامعه را با بحران روبرو کند. وی افزود: در بحران کرونا سفر رفتن جز آلوده‌تر کردن مسیر سایر شهر‌ها و استان‌ها آورده دیگری نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا را پیش آگهی خطرناکی برای بحران پیش رو در پاییز و زمستان دانست و ادامه داد: فصل تابستان و گرمای محیطی فرصت مناسبی برای کاهش بحران کرونا است.

وی بر ضرورت غربالگری در محیط‌های کاری برای پیشگیری از کرونا تاکید کرد.

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه کرونا بیماری نوظهوری است تاکید کرد: هنوز مطالعات و دانش بشر به قطعیت نمی‌تواند عوارض بعدی کرونا را پس از بهبودی نمایان کند.

وی افزود: هنوز هیچ داروی شناخته شده‌ای برای درمان کرونا وجود ندارد و تمامی مواردی که برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام می‌شود فقط مطالعه است و هنوز اجماع جهانی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

پیرصالحی با بیان اینکه کرونا از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند افزود: کرونا پیرو جوان نمی‌شناسد و می‌تواند به راحتی هر فردی را با هر سن و سالی درگیر کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ویروس کرونا در طبیعت وجود دارد و باید ضمن رعایت توصیه ها، پرهیز از رفتار‌های وسواس گونه و ترس بی مورد تلاش کنیم تا زمان کشف واکسن و داروی موثر به این ویروس مهلک مبتلا نشویم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *