امکان توافق درباره مبادله اسیران با اشغالگران وجود دارد

امکان توافق درباره مبادله اسیران با اشغالگران وجود دارد

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، به نقل از القدس العربی، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس از امکان دست یابی به توافق درباره مبادله اسیران با اشغالگران سخن گفت، اما یک مسئول برجسته در جنبش حماس از عدم هر گونه تحرکی از سوی میانجی‌ها در این زمینه خبر داد.

این مسئول بیان کرد: این در حالی است که این طرح از ابتدای هفته در دستور کار قرار گرفته و از سوی دیگر نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز ممانعتی در امضا این توافقنامه توسط میانجی‌ها نمی‌بینند.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در تماس تلفنی با میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه ضمن بررسی آخرین تحولات مربوط به ویروس کرونا گفت: حماس قصد دارد در چارچوب قرارداد تبادل اسرا که در صورت موافقت سران اسرائیل امکان‌پذیر است، اسرا را آزاد کند.

هنیه در این گفتگو به شرایط دشوار اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی، لزوم حمایت از آن‌ها در برابر کرونا و نیز اعمال فشار بر اشغالگران برای حفظ سلامت آن‌ها پرداخت.

در این گفتگو تاکید شد، توافق‌نامه تبادل اسرا یا بخشی از آن می‌تواند در چارچوب طرح‌های انسانی مربوط به کرونا به امضا برسد به ویژه که حماس همانند سایر گروه‌های فلسطینی خواستار آزادی اسرا به ویژه سالخوردگان، بیماران، زنان و کودکان از زندان‌های رژیم صهیونیستی است.

القدس العربی گزارش داد: با وجود اینکه یحیی السنوار، رهبر حماس در نوار غزه درباره احتمال آغاز طرح آزادی اسرا گفت، اما این طرح هنوز کلید نخورده و موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی حماس نیز تاکید کرد تاکنون اقدامی از سوی هیچ یک از میانجی‌ها آغاز نشده است.

ابومرزوق اعلام کرد: السنوار تنها مساله تبادل اسرا را مطرح کرد. او درباره احتمال تلاش میانجی‌های روس صحبت می‌کند. ما از هر گونه میانجیگری در این زمینه استقبال می‌کنیم، اما طرف دیگر (اسرائیل) نیز باید تمایل به این کار داشته باشد.

القدس العربی آورده است: السنوار گفته بود حماس احتمال دارد در مساله سربازان اسیر امتیاز‌های جزئی را در مقابل آزادی اسرای خود ارائه دهد. به نظر می‌رسد منظور سنوار آن بوده که حماس اطلاعاتی از سربازان اسرائیلی بازداشت شده در اختیار دارد و این در حالی است که رژیم صهیونیستی می‌گوید آن‌ها در درگیری‌های تابستان ۲۰۱۴ در غزه کشته شده‌اند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *