اوپک به توافق کاهش تولید 20 میلیون بشکه نفت در روز نزدیک شد

اوپک به توافق کاهش تولید 20 میلیون بشکه نفت در روز نزدیک شد

[ad_1]

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری دانشجو و به نقل از رویترز، منابع اوپک و روسیه اعلام کردند: امروز اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت نشستی را بر سر کاهش 20 میلیون بشکه در روز  یعنی معادل 20 درصد عرضه جهانی انجام داده‌اند تا قیمت نفت را که به واسطه شیوع ویروس کرونا کاهش یافته افزایش دهند.

منابع اوپک و روسیه اعلام کردند که ابتدا گفت‌وگوها بسیار پیچیده بوده و گفت وگوها بین کشورهای عربستان و روسیه به بن‌بست رسید  اما در نهایت به این اختلافات پایان دادند.

یکی از منابع گفته است این یک توافق تاریخی است و بدون اینکه مشخص شود که آیا آمریکا هم در این کاهش مشارکت خواهد داشت روسیه و کشورهای عضو اوپک روی آن توافق دارند.

منابع اوپک همچنان اعلام کردند که این کاهش بزرگ امکانپذیر است در صورتی که آمریکا هم به این طرح کاهش بپیوندد اما تاکنون واشنگتن درباره مشارکت خود در این کاهش چیزی نگفته است.

دیمیتری پسکف سخنگوی کرملین گفته است که توافق جدید بدون مشارکت دیگران آسان نخواهد بود.

پسکف که پیش از برگزاری این نشست به صورت ویدیوکنفرانس با وزرای اوپک پلاس صحبت می‌کرد گفته است برای این توافق نیاز به مشارکت همه کشورها است.

ویدیوکنفرانس در ساعت 14:25 به وقت گرینویچ آغاز شده است. آمریکا برای این نشست دعوت شده اما هنوز روشن نیست که مشارکت خواهد کرد یا نه. 

واشنگتن گفته است که تولید آمریکا به تدریج کاهش یافته اما روسیه معتقد است که کاهش تولید نفت آمریکا به خاطر نفت شیل بوده و نمی‌توان آن را به حساب مشارکت و یا همراهی آمریکا در کاهش تولید دانست. 

رویترز نوشته است هنوز مشخص نیست که مسکو و ریاض در چه سطحی با کاهش تولید موافق خواهند کرد.

مسکو گفته بود که کاهش نفت باید براساس سطح سه ماهه نخست سال میلادی باشد در حالی که عربستان روی ماه آوریل اصرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *