پشت پرده تصمیمات کاخ سفید برای مقابله با ویروس کرونا

پشت پرده تصمیمات کاخ سفید برای مقابله با ویروس کرونا

[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی خیلی مفصل به قلم 6 نفر از خبرنگاران ارشد خود نوشت: دکتر «کارتر مچر» مشاور وزارت امور داخلی کهنه سربازان روز 28 ژانویه در ایمیلی به برخی از متخصصان سلامت عمومی آمریکا در دولت و دانشگاههای این کشور به آنها هشدار داده بود که در حال حاضر پیش بینی وسعت شیوع ویروس کرونا بسیار دشوار به نظر می‌رسد. 

این روزنامه آمریکایی گزارش داد، یک هفته بعد از اولین ثبت ویروس کرونا در آمریکا و شش هفته قبل از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت که برای مقابله با ویروس کرونا و نجات ملت اقداماتی اتخاذ کند، دکتر کارتر مچر به مقامات رده بالای سلامتی عمومی این کشور هشدار داده بود که بیدار شوند و برای انجام اقدامات شدید آماده شوند. 

وی در این ایمیل که به روئیت نیویورک تایمز رسیده به مقامات گفته؛ وقتی گفتم مدارس را ببندید شوخی گرفتید، اکنون فریاد می‌زنم که کالجها و دانشگاهها را ببندید. 

این گزارش در ادامه افزود: دکتر مچر تنها بود و صدایش به جایی نرسید. در تمام ماه ژانویه که ترامپ مکررا ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه می‌داد و تمرکزش روی موضوعات دیگر بود بسیاری از مقامات ارشد کاخ سفید، مشاوران بهداشتی و پزشکی و آژانسهای اطلاعاتی تهدید را شناسایی کرده و ضمن هشدار درباره آن خواستار اتخاذ اقدامات تهاجمی شده بودند. 

این گزارش افزود: اما سرعت اقدامات رئیس جمهور نسبت به اهمیت خطر موجود پایین بود و به جای آن بر روی اقتصاد، کنترل اظهارات و حرفها و کاهش هشدارهای مقامات دولت در این زمینه تاکید داشت. 

حتی زمانیکه ترامپ اولین اقدامات محدود کننده خود را برداشت و در اواخر ژانویه ورود پروازهای خارجی از چین را ممنوع کرد، وزارت بهداشت اغلب مجبور بود برای مباحث و ملاحظات سیاسی داخلی رقابت کند و روند تصمیم گیری را برای دریافت مجوزهای مالی بیشتر از کنگره کُند کند، منابع لازم را دریافت کند و کمبودهای آزمایشگاهی را به رسمیت بشناسد تا در نهایت به سمت اقدامات محدود کننده بیشتر پیش برود.

نیویورک تایمز با اشاره به اختلافات در کاخ سفید اضافه کرد، حتی فرایند تصمیم سازی نیز پیچیده و با جدلهای داخلی زیاد درون دولت همراه بود. این اختلافات باعث شده بود اجرای توصیه‌های مقامات پزشکی و بهداشتی از سوی دولت با تاخیر و عقب گرد مواجه باشد. 

ترامپ ماه گذشته و پس از شیوع این بیماری در آمریکا در پاسخ به منتقدان و نادیده گرفتن هشدارها در این زمینه گفت: هیچکس نمی‌دانست این ویروس همه گیری جهانی پیدا خواهد کرد.

وی همچنین مکررا گفته، هیچ کس نمی‌توانست نشانه‌های آمدن ویروس کرونا را ببیند!

اما مصاحبه مقامات فعلی و سابق، ایمیلها، اسناد و مدارک دیگر خلاف این را می‌گوید.

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، اداره شورای امنیت ملی آمریکا که مسئول رهگیری بیمایهای پاندمیک است در اوایل ژانویه در زمینه شیوع این بیماری در آمریکا پیش بینی کرده بود و به مدت چندین هفته طرحهایی از قبیل در خانه نگه داشتن مردم و دیگر اقدامات محدود کننده را در مقیاسی به اندازه شهر شیکاگو تهیه کرده بود اما ترامپ تا ماه مارس از اتخاذ این تصمیمات خودداری کرد.

علیرغم اینکه ترامپ آن را چند هفته بعد رد کرد، در تاریخ 29 ژانویه طی یادداشتی که توسط «پیتر ناوارو» مشاور امور تجاری کاخ سفید تهیه شده به ترامپ درباره عواقب شیوع این ویروس در ایالات متحده هشدار داده شده بود؛ از جمله کشته شدن نیم میلیون نفر و همچنین ضرر و از دست دادن تریلیونها دلار در اقتصاد. 

در روز 30 ژانویه «الکس آزار» وزیر سلامت و خدمات انسانی آمریکا تلفنی به ترامپ درباره احتمال یک اپیدمی هشدار داده است، دومین هشداری که به او طی دو هفته داده شده بود. ترامپ که هنگام این مکالمه در هواپیمای اختصاصی ریاست جمهوری بوده است گفته، آقای آزار در حال هشدار بی مورد است. 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *