کاهش کم سابقه نرخ تورم آمریکا

کاهش کم سابقه نرخ تورم آمریکا

[ad_1]

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۸ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۱.۵ درصد رسید. این نرخ تورم که کم ترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا طی ۱۳ ماه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم بنزین از ۵.۲ درصد در ماه فوریه به منفی ۱۰.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

بیشترین عامل افزایشی نرخ تورم آمریکا در ماه مارس مربوط به گروه مواد غذایی بوده است که تورم ۱.۹ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه مارس به ۲.۱ درصد رسید که ۰.۳ درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه مارس با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۴ درصد رسید که بیشترین کاهش ماهانه تورم آمریکا از ژانویه ۲۰۱۰ تاکنون محسوب می شود. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.

کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: فاصله گرفتن تورم از سطح دو درصدی می تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل بخشی به سیاست‌های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.

اقتصاد آمریکا اکنون وارد دوازدهمین سال رشد مثبت متوالی اقتصادی خود می شود اما کارشناسان هشدار داده‌اند که تداوم جنگ تجاری با چین و شیوع ویروس کرونا در این کشور می‌تواند پایانی بر یکی از طولانی‌ترین دوره های رشد تاریخ معاصر آمریکا باشد و این کشور را با خطر رکود مواجه کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *