رویکرد آموزش گردشگری در سال جدید تغییر می‌کند

رویکرد آموزش گردشگری در سال جدید تغییر می‌کند

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشستی که به‌تازگی با اعضای انجمن حرفه‌ای مؤسسات آموزش گردشگری که در محل معاونت گردشگری برگزار شده گفته است:

یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های حوزه آموزش صنعت گردشگری کشور، تغییر رویکرد و حرکت آن به‌سوی بازبینی و تعریف دوره‌های تخصصی به شمار می‌آید که این امر منطبق با نیاز صنعت گردشگری کشور، پایش و نیازسنجی انجام خواهد گرفت تا برمبنای آن ضمن پوست‌اندازی و گذر از تکرار در برگزاری دوره‌های آموزشی بدون در نظر گرفتن عرضه و تقاضا با انعطافی بیشتر پاسخ مناسبی به آموزش در بخش‌های متنوع صنعت به‌ویژه حوزه‌های مرتبط با کسب و کار‌های جدید، نیروی انسانی و ارتقای کیفیت آموزش‌ها داشته باشیم.

تعریف عناوین و محتوای دوره‌های آموزشی جدید با در نظر گرفتن شرایط خاص سال جاری در برنامه معاونت گردشگری قرار گرفته است. ایجاد تغییرات در محتوای آموزشی رشته‌های گردشگری با همکاری وزارت علوم که پیش از این آغاز شده بود؛ با تمرکز بیشتر پیش خواهد رفت تا با به روزرسانی و مهارت محوری، دو بعد تئوری و عملی همزمان منطبق با نیاز صنعت گردشگری کشور محقق شود.

تشریح وضعیت آموزش در شرایط جدید ایجاد شده به‌واسطه انتشار ویروس کرونا در کشور یکی دیگر از محور‌های سخنان تیموری بود که در آن گفت:

آموزش مجازی گردشگری نه‌تن‌ها یک انتخاب، بلکه یک‌ضرورت به‌شمار می‌آید؛ از این‌رو ناگزیر هستیم خود را با شرایط به‌روز کنیم و ضمن گردآوری محتوای متناسب و تعریف سازوکار‌های مناسب، بخش‌های غیر مهارتی دوره‌های آموزشی گردشگری را وارد فضای مجازی کنیم.

این‌اقدام منطبق با فناوری‌های روز و هماهنگ با فضای آموزش‌های مجازی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم پیش خواهد رفت و علاوه بر امکان ارتباط بیشتر با اساتید آموزش‌های مجازی یا e-learning ارتباطات بین‌المللی بیشتری را نیز فراهم می‌آورد. فعالیت‌های آموزشی وزارت گردشگری به‌هیچ‌عنوان حتی در شرایط خاص امروز متوقف نخواهد شد و مطابق برنامه‌ریزی و تقویم آموزشی موجود، دوره‌های آموزشی گردشگری فعلاً در بستر فضای مجازی و به‌تدریج با گذر از بحران کرونا به شکل حضور فیزیکی استمرار خواهد یافت.

طبق برگزاری نشست‌ها و تلاش‌های متعدد صورت گرفته وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت، مؤسسات آموزشی نیز جزو ۱۰ رسته شغلی متضرر شده قرار گرفته است و مشمول دریافت تسهیلات مورد نظر خواهند شد.

اعضای انجمن مؤسسات آموزشی گردشگری در نظر داشته باشند که گرچه نظارت بر ساختار و نحوه برگزاری دوره‌ها از وظایف دفتر مطالعات و آموزش گردشگری معاونت گردشگری به شمار می‌آید، اما همکاری انجمن و حضور همه جانبه در دستیابی به نتایج دلخواه تأثیرگذار خواهد بود و سبب می‌شود تا نظارت و نظرسنجی‌های مورد نظر در تحقق راهبرد‌های این حوزه مؤثر واقع شود.

برنامه‌های معاونت گردشگری در سال جاری در سه بخش اصلی جای می‌گیرد که شامل عبور از بحران کرونا، اقدامات پساکرونا و نیز پیشبرد پروژه‌های کلان از قبل تعریف شده همانند برنامه ملی گردشگری، نظام جامع آموزش، حساب‌های اقماری و … است و تغییر در رویکرد حوزه آموزش گردشگری نیز یکی از مهم‌ترین ارکان برنامه ریزی‌های صورت گرفته خواهد بود.

بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت‌های انجمن مؤسسات آموزش گردشگری نیز با تداوم در برگزاری جلسات منظم و پیشبرد برنامه‌های مشترک در دستور کار قرار دارد. با توجه به اینکه ارتقای دانش منابع انسانی از دغدغه‌های این حوزه به شمار می‌آید؛ از این رو تعریف طرح‌های مشترک با محوریت آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی و همکاری گروهی بخش‌هایی از جمله بازاریابی و تبلیغات گردشگری و صدا و سیما می‌تواند گامی ماندگار در این حوزه به شمار آید.

از اعضای انجمن می‌خواهم با تشکیل کمیته‌های تخصصی در ساختار موجود، موضوعات مختلف از جمله بازبینی کیفیت آموزش، بررسی محتوای دوره‌های نظارت و نیز ارزیابی دقیق عملکرد مؤسسات آموزشی را در دستور کار قرار دهند. همچنین خواستار حضور مستمر و ورود جدی به ابعاد مختلف در تغییر رویکرد این حوزه در سال جدید هستم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *